Meme Küçültme Estetiği

Gereğinden fazla büyük memeler kadınlarda birtakım sağlık problemlerine ve çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu problemler;

Sırt, boyun ve omuz ağrıları çekmek,

Memelerin birbirlerine tamamen temas etmesinden kaynaklanan pişikler ve ortaya çıkan rahatsız edici koku,

Fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirken hareketlerin kısıtlanması,

İstenilen kıyafetlerin giyilememesi,

Sütyen askılarının ağırlıktan dolayı neden olduğu çukur şeklindeki şekil bozuklukları.

Memenin bu denli büyük olması aileden gelen genetik özelliklerden kaynaklanabileceği gibi kilo almak, emzirme dönemi ya da hamilelik gibi durumlar da bu durumun bir nedenidir. Meme bu denli büyük olunca çok rahat sarkar.

Bu durumda sağlık açısından yapılması en doğru olan meme küçültme ameliyatıdır. Meme küçültme ameliyatı asimetrik göğüsler için de sıklıkla tercih edilen bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatı, memenin bir kesi yardımı ile gerdirilmesine dayanır.

Memede herhangi bir sarkma varsa bu ameliyat sırasında dikleştirilebilir de. Meme küçültme ameliyatında hastanın yaşı ve doğurma durumu gibi faktörler göz önüne alınarak meme küçültme ameliyatının tekniğine karar verilir.

Eğer hasta erken yaşlarında ve doğurma oranı yüksek bir birey ise meme bezine ve süt kanallarına zarar verme ihtimalinin olmadığı bir teknik seçilmelidir. Fakat aşırı büyük olan memelerde yeterince küçültme sağlamak amacı ile hastanın bilgisi dahilinde zarar verebilecek bir ameliyat tekniğine başvurulabilir. 

Bütün ameliyatlarda iz kaldığı gibi meme küçültme ameliyatında da iz kalır. İzlerin kalacağı yer yine meme küçültme ameliyatının tekniğine bağlıdır.

İzler meme başında ya da meme altında “T” ya da “L” şeklinde olabilir. Meme başından yapılan ameliyatlarda izin belli olma durumu çok daha azdır. Meme küçültme ameliyatı kansere kesinlikle yol açmaz. Aksine memenin büyük bir bölümü çıkarıldığı için kanser oluşma ihtimali azalır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasındaki gün hasta taburcu edilebilir. Çok büyük memelerde ameliyat sonrası drenler kullanılır. Ameliyat sonrası sporcu sütyeni giyilmelidir. Kontroller 1. hafta ve 2. haftada gerçekleşir. 2. hafta hastadan dikişler alınır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasındaki 4. gün hasta duş alabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de ameliyat sonrası 1. hafta hasta günlük aktivitelerine yavaş yavaş dönmeye başlar.

Ameliyat sonrası ağrı görülmesi her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da beklenen bir durumdur. Fakat basit ağrı kesiciler ve buz uygulamaları ile kolayca yatıştırılabilir.

12 aya kadar ara ara hafif yanmalar ve batmalar görülmesi de normal bir durumdur. Ameliyat sonrası hasta doktorun önerilerine ve söylediklerine uyarak geçirdiği ameliyattan mutlu sonuçlar alır.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları ve 2022 yılındaki gelişmeler için bizi takipte kalın. Aklınıza takılan soruları uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz.

Whatsapp ile İletişime Geçmek İçin Tıklayın