Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Türkçe Sarvan Klinik İngilizce Sarvan Klinik Almanca Sarvan Klinik Romance Sarvan Klinik Arabic Sarvan Klinik Spanish Sarvan Klinik
: 905374405539
Türkçe Sarvan Klinik İngilizce Sarvan Klinik Almanca Sarvan Klinik Romance Sarvan Klinik Arabic Sarvan Klinik Spanish Sarvan Klinik
Türkiye: (+90) 0 537 440 55 39 Almanya: İngiltere:

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatına genellikle kadınların tercih ettiği ve ihtiyaç duyduğu bir uygulamadır. Aşırı kilo alma gibi durumlardan sonra karın derisinde sarkma ve deforme görülür. Kadınlarda hamilelik bu durumla karşılaşmanın en önemli etkenidir.

Karın germe ameliyatı yapılan işleme bağlı olarak 2 ila 5 saat arasında değişebilir. Ameliyat izleri sıklıkla iç çamaşırı bölgesinde gizlenir. Göbeğin 8-10 santimetre aşağısında bir kesi ile gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında bu kesi dikiş aracılığı ile kapatılır ve pansuman yapılır. Uygulama sonrası bölgede fazla sıvı birikecektir bu sıvıyı dışarı almak amacı ile bölgeye drenler yerleştirilir. Karın germe ameliyatı sonrası genelde sonda da kullanılır. Bu sonda ilk gün vücutta kaldıktan sonra çıkartılır. Karın germe ameliyatından hemen sonra hastaya baskılı korse giydirilir. Ameliyatın öncesinde ise her ameliyatta uyulması gereken kurallar olduğu gibi birtakım kurallar vardır. Eğer kişi sigara kullanıyor ise ameliyattan iki hafta önce ve iki hafta sonra sigara kullanımını bırakmalıdır. Bu dönemde güneşte fazla kalınmamalıdır. Eğer kişi E vitamini kullanıyorsa buna da ara vermelidir. Aspirin gibi ilaçlardan da bu dönemde uzak durulmalıdır. Ameliyat öncesi ağır diyet ve egzersizlerden uzak durulmalıdır. Çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlar görüldüğü takdirde ameliyat ertelenmelidir. Ameliyat öncesi vücuda çizim yapılır. Ayrıca etkiyi daha iyi görebilmek adına fotoğraf çekimi yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalmakta hiçbir sıkıntı yoktur. Ancak doğum sonrası karın yine bir miktar gevşer. Egzersizle bu durum düzeltilebilir. Doğum sonrası karın germe ameliyatından bahsedecek olursak ideal süre bebeğin dünyaya geldiği yılın sonudur. Bu süre içerisinde anne fazla kilolarının bir miktarını doğal yollarla verebilir. Ayrıca bu süre içerisinde çatlaklar belirginleşerek vücudun tam olarak durumunu ortaya çıkartır. Ayrıca eğer yakın dönemde hamilelik düşünülüyorsa karın germe ameliyatının ertelenmesi önerilir. Çünkü iyileşme sürecine ihtiyaç duyulacaktır. Kilo verme süreci sonrası karın sarkması ve deformasyonu yaşayan bireyler için ise en doğru zaman kilo verme sürecinin tam olarak gerçekleştiğine emin olduktan sonrasıdır. Süreç bitmezse yeniden deformasyonlar ve sarkmalar meydana gelebilir. Karın germe ameliyatından sonraki ilk 1 hafta ameliyat yapılan bölgede ödem durumu söz konusu olacaktır. Fakat ameliyattan sonraki 3. haftadan itibaren ödem yerini sağlıklı bir görünüme kavuşmaya başlar. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı da görülebilir. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler bu ağrıları yatıştıracaktır.

Başlangıçta dik durmakta zorluk yaşanabilir. Karın germe ameliyatı sonrası izler ise 6. haftaya kadar kızarık görünse de 6. haftadan sonra pembe silik izlere dönüşerek yeni sıkı görünüme kavuşulur.